نشست مشترک ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با استاندار قزوین

۲۷ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۳ کد : ۳۸۴۰۲ اخبار ستاد
تعداد بازدید:۱۰۵۹

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با استاندار قزوین دیدار کرد.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین، ساختمان جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین با حضور دکتر محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور، عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین و جمعی از مقامات اجرائی، علمی و فرهنگی استان قزوین افتتاح شد.

بازدید از توانمندی‌ها و زیرساخت‌های آموزشی مرکز آموزش علمی کاربردی نیرومحرکه، شرکت در نشست شورای روسای مراکز آموزش علمی کاربردی استان قزوین و حضور در برنامه زنده تلویزیونی «گفتگوی ویژه خبری» سیمای استان قزوین از دیگر برنامه های دکتر محمدحسین امید بود.

دکتر محمدحسین امید با اشاره به ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: از مجموع یک میلیون نفر ظرفیت دانشجویی کمتر از 230 هزار نفر پذیرش شدند، لذا درصدد هستیم با ایجاد رشته‌های مهارتی مورد نیاز جامعه از این ظرفیت خالی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی در چهار بخش صنعت، کشاورزی، خدمات و فرهنگ و هنر دانشجو می‌پذیرد و تمام ۸۰۰ کدرشته دانشگاه مهارتی و کاربردی است، افزود: با ارتقای کیفیت آموزش‌های این دانشگاه می‌توانیم میزان تمایل به آموزش مهارتی را نسبت به گذشته توسعه دهیم، بنابراین روند پذیرش دانشجو در این دانشگاه به روندی صعودی تبدیل خواهد شد.

دکتر محمد حسین امید در تشریح مصوبه شورای عالی اداری کشور در خصوص حذف مراکز آموزش علمی کاربردی دولتی خاطر نشان کرد: این مصوبه به هیچ عنوان خللی در فعالیت دانشگاه جامع علمی کاربردی ایجاد نخواهد کرد و ارائه آموزش‌های مهارتی توسط سایر مراکز غیردولتی ادامه خواهد داشت و دانشگاه جامع علمی کاربردی از واگذاری مراکز آموزش علمی کاربردی دولتی که مورد نیاز هر استان هست به بخش غیردولتی حمایت خواهد کرد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با تاکید بر ترویج فرهنگ مهارت آموزی به جای مدرک گرایی گفت: بر اساس قانون می‌بایست ۳۰ درصد از ظرفیت آموزش عالی کشور مهارتی شود لذا باید دانش آموزان را ترغیب کنیم تا به سمت رشته‌های مهارتی بروند.

وی تصریح کرد: توسعه پایدار نیازمند تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص است و مراکز آموزش مهارتی در جوار صنایع می‌تواند خلاء تربیت نیروی ماهر مشغول به کار در بخش تولید را پر کند و در این راستا ما آمادگی داریم تا در این زمینه فعالانه عمل کنیم.

دکتر محمدحسین امید در ادامه از همکاری دانشگاه جامع علمی کاربردی و ستاد کل نیروی مسلح برای آموزش‌ مهارتی سربازان خبر داد و گفت: سربازان دیپلم و بالاتر در دوره خدمت خود می‌توانند چه در مراکز آموزش علمی کاربردی و چه در کلاس‌هایی که در داخل پادگانها برگزار خواهد شد دوره‌های رسمی پودمانی را طی کنند و  باقی پودمان‌ها را پس از پایان دوره خدمت سربازی در محل زندگی خود ادامه دهند، در نهایت با تجمیع این پودمان‌ها در مقطع کاردانی یا کارشناسی ناپیوسته مدرک بگیرند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در تشریح وضعیت آموزش عالی استان قزوین اظهار داشت: استان قزوین با تدوین سند آمایش سرزمین مسیر خود را مشخص کرده و نیازهایش را شناسایی کرده است.

وی با بیان اینکه این دانشگاه نسبت به تامین زیرساخت لازم برای توسعه آموزش مهارتی در استان‌ها متعهد است، گفت: استان قزوین از استانهای پر ظرفیت در بخش صنعت، کشاورزی و گردشگری است و آمادگی داریم تا هم در احصاء و نیازسنجی آموزش‌های مهارتی استان و هم در ارائه این آموزش‌ها متناسب با ظرفیت‌های استانی سرمایه‌گذاری کنیم.

دکتر محمدحسین امید در سخنان خود خطاب به استاندار قزوین و مدیران اجرایی حاضر گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی برای برگزاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت کارکنان دولت آمادگی لازم را دارد.

در ادامه استاندار قزوین بیان کرد: با راه اندازی مراکز آموزش علمی کاربردی، بحث مهارت‌آموزی و تامین نیازهای تخصصی جامعه مورد توجه قرار می گیرد و بخشی از اهداف ما محقق می شود.

وی با اشاره به ضرورت توجه به مهارت‌آموزی در آموزش عالی کشور اظهار داشت: بعد از انقلاب، در کشور و استان قزوین شاهد رشد فزاینده مراکز دانشگاهی بودیم و از همین رو در طول سال‌ها از نظر کمی و کیفی تغییرات قابل توجهی را مشاهده کرده‌ایم که علی رغم دستاوردهای علمی و اجتماعی بدست آمده، مهارت‌آموزی در این میان گمشده است و آنچه در سال‌های گذشته موجب نگرانی شده این است که افراد تحصیل کرده صرفاً به دنبال استخدام هستند و کمتر کسی قادر به ایجاد اشتغال برای خود و دیگران بوده است.

نماینده عالی دولت در استان قزوین به مصوبه اخیر شورای عالی اداری پرداخت و ابراز داشت: با توجه به تخصصی بودن امر آموزش، تعطیل شدن مراکز آموزشی وابسته به دستگاه‌های اجرایی کار درستی است و زمینه را برای فعالیت بیشتر دانشگاه جامع علمی کابردی فراهم می‌کند و این مصوبه می‌تواند دستاوردهای خوبی به همراه داشته باشد.

عبدالمحمد زاهدی اضافه کرد: استان قزوین ظرفیت‌های خوبی در بخش های صنعت، کشاورزی، خدمات و گردشگری دارد و ما به تربیت نیروهای ماهر به ویژه در بخش گردشگری و هنر نیازمندیم از این رو داشتن طرح آمایش مصوب در استان قزوین اندکی مسیر ما را هموار کرده و می‌تواند نیازهای دانشگاهی را در سال های آینده معین کند تا به بیراهه نرویم و دانشجویان را بر اساس نیاز استان تربیت کنیم که اشتغال آنها نیز تضمین شود.

وی ضمن اشاره به احداث ساختمان جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین اضافه کرد: احداث این ساختمان می تواند زمینه توسعه فعالیت‌های کاربردی را در این دانشگاه فراهم کند و به نیازهای استان قزوین و سایر مناطق کشور نیز پاسخ منطقی دهد.


( ۱ )

نظر شما :