آغاز دومین دوره مسابقات مناظره دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی استان چهارمحال و بختیاری با حضور دبیر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی

۲۸ آبان ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۱ کد : ۴۱۰۶۰ اخبار واحدهای استانی
تعداد بازدید:۱۲۳۰

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علمی کاربردی استان چهارمحال و بختیاری :  فرید براتی در این آیین ضمن خیر مقدم با اشاره به اینکه ما درگیر فضای پیچیده سیاسی بوده و در این فضا نیازمند همفکری و همدلی هستیم، گفت: برای عبور از این وضعیت باید به سرمایه‌های اجتماعی نظام که دانشجویان هستند مراجعه کنیم. 
وی دانشجویان را از ارکان مهم جامعه مدنی دانست که باید آزادی اندیشه داشته باشند و افزود: ساختار مدنی جامعه ما شکل نگرفته است و باید برای بهبود این ساختار به جنبش‌های دانشجویی رجوع کنیم. 
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان با بیان اینکه جهاد دانشگاهی استان به خوبی فضای زیرساختی مناظرات دانشجویی را در استان ایجاد کرده است، اظهار کرد: دانشگاه علمی کاربردی به دلیل تعدد مراکز مسابقات مناظره را به صورت درون دانشگاهی برگزار می‌کند. 

دبیر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نبود فرهنگ گفت‌وگو را علت از کوره در رفتن افراد و مسائل و مشاجره‌های اجتماعی، علمی و سیاسی خواند و تصریح کرد: رهبر انقلاب بارها بر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و مناظرات دانشجویی در دانشگاه‌ها تأکید کرده‌اند. 
وی دانشگاه را محلی برای تمرین دانشجویان خواند تا مهارت‌های مختلف جامعه را فراگیرند و افزود: در این تمرین ممکن است خطا رخ دهد که این آزمون و خطا تجارب بسیاری را برای دانشجویان فراهم می‌کند. 
نماینده مردم اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار در مجلس شورای اسلامی نبود فرهنگ گفت‌وگو را علت از کوره در رفتن افراد و مسائل و مشاجره‌های اجتماعی، علمی و سیاسی خواند و تصریح کرد: رهبر انقلاب بارها بر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و مناظرات دانشجویی در دانشگاه‌ها تأکید کرده‌اند. 
دبیر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برگزاری انتخابات یکی از مهم‌ترین عرصه‌های دموکراسی است، ادامه داد: متأسفانه شاهد مسائل حاشیه‌ای در انتخابات مختلف هستیم که علت اصلی آن عدم تمرین گفت‌وگوی صحیح است. 
نماینده مردم اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار در مجلس ، دانشگاه را محلی برای زندگی دانست که یک بخش آن علم و دانش و بخش دیگر آن مسائل روز و اجتماع است و باید در دانشگاه‌ها تمرین دموکراسی را داشته باشیم.


سرپرست جهاد دانشگاهی استان نیز در این آیین با اشاره به اینکه برگزاری موفق مناظرات دانشجویی پاسخ به یکی از مطالبات رهبری است، تصریح کرد: این مسابقات در استان با استقبال خوبی از طرف دانشجویان همراه بود. 
سیروس رضایی ادامه داد: در مرحله استانی ششمین دوره این مسابقات 48 تیم و در هفتمین دوره 96 تیم شرکت کردند که در هر دو سال رتبه نخست کشوری از لحاظ تعداد تیم دانشجویی و کیفیت برگزاری مسابقات به چهارمحال و بختیاری اختصاص داده شد.
وی مناظره‌ها را تمرینی برای گفت‌وگو در جامعه دانست و خاطرنشان کرد: دانشجویان می‌توانند با شرکت در مسابقات مناظره دانشجویی مهارت‌های گفت‌وگو را به صورت عملی بیاموزند.

گفتنی است این دوره از مسابقات که با استقبال پر شور دانشجویان مراکز آموزش علمی کاربردی استان چهارمحال و بختیاری همراه است ، دانشجویان در 34 گروه از بیست و ششم  آبان ماه طی چهار روز با هم به رقابت می پردازند .

 


( ۱ )