سرپرست معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی:

توسعه آموزش های مهارتی نیازمند سرمایه گذاری دولت و مجلس است

۱۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۵ کد : ۴۱۲۴۸ اخبار ستاد

 سرپرست معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: دولت و مجلس برای توسعه آموزش مهارتی سرمایه گذاری کنند.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علمی کاربردی استان لرستان، با حضور دکتر پیش‎بین سرپرست معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی، روسای مراکز آموزش علمی کاربردی و برخی از مسئولان استان از یکصد دانش‌آموخته این دانشگاه تجلیل شد.

دکتر پیش بین در این مراسم با اشاره به آمار بالای بیکاری در کشور اظهار کرد:  بعد از آمریکا و روسیه سومین کشوری هستیم که در تولید مدرک دانشگاهی پیشرو هستیم و طی سالیان اخیر دانشگاه‎ها مدارک زیادی را بدون مهارت آموزی به دانشجویان اعطا کرده‎اند.

 وی با اشاره به وضعیت مدرک گرایی در کشور ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد که در مقطع phd بیش از 1000 نفر در کشور بیکار هستند و به همین خاطر باید توجه داشته باشیم که در کنار اعطای مدرک به دانشجویان، آموزش‎های مهارتی و مورد نیاز بازار کار را نیز به آنها تعلیم داده شود.

 دکتر پیش‎بین افزود: خوشبختانه دانشگاه جامع علمی کاربردی از همان ابتدا در وادی آموزش مهارت کارآمد حرکت کرده است هرچند که تا وضعیت ایده‌آل فاصله زیادی داریم.

سرپرست معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر اینکه در سال های اخیر بحث کیفیت گرایی و ماموریت گرایی مراکز علمی کاربردی را در دستور کار قرار داده‎ایم، یادآور شد در این راستا مدرسان دانشگاه پالایش شدند و امیدواریم با مشارکت مدرسان و دانشجویان بتوانیم دانشگاهی پاسخگو و مهارتی داشته باشیم.

وی بیان کرد: به دنبال اخذ مجوز گسترش برای مراکز علمی کاربردی سراسر کشور هستیم.

دکتر پیش بین با بیان اینکه فارغ التحصیلی و دانش آموختگی آغاز راهی دیگر است گفت: در قسم نامه‌‏ای که فارق‎التحصیلان قرائت می‎کنند، تعهد می‎دهند که کارهای بزرگ برای کشور انجام خواهند داد و در مسیری حرکت می‌کنند که اخلاق را سرلوحه کار خود قرار می‎دهند و اهمیت این سوگند نامه برای این است که یادآوری کند اگر ما علم داشته باشیم و از آن خلق ثروت کنیم اما اخلاق مداری را بجا نیاوریم، کاری بیهوده را انجام داده‎ایم.

وی خطاب به دولت و مجلس اظهار کرد: نیاز است که اقتصاد آموزشی را در نظام آموزشی مدنظر قرار دهیم؛ اینکه هزینه تحصیل از صفر تا صد تحصیل رایگان باشد اما مهارتی به دانشجویان آموزش داده نشود، شیوه‎ای اشتباه است.

سرپرست معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی یادآور شد: دولت و مجلس در قبال آموزش مهارتی حداقل وظیفه‎ای که دارد این است که برای توسعه مهارت‎ها سرمایه گذاری کند تا با ایجاد اشتغال در این راه بسیاری از مشکلات کشور مرتفع شوند.

وی با اشاره به حمایت دانشگاه از دانشجویان کارآفرین و دارای ایده اظهار کرد: به دانش آموختگانی که بتوانند در زمینه تخصص مهارت خود شرکت‎های دانش بنیان ایجاد کنند، از طرف دانشگاه و معاونت رئیس جمهور تسهیلات 100 میلیون تومانی کم بهره اعطا می‎شود.

دکترپیش‎بین افزود: در سالجاری در راستای رفع نیازهای بازار کار کشور 9 مرکز آموزشی علمی کاربردی به مراکز علمی کاربردی کشور اضافه شده است.

 


نظر شما :