در آستانه سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی:

دانشگاه جامع علمی کاربردی همگام با سایر دانشگاه های کشور با آرمانهای امام (ره) و مقام معظم رهبری تجدید میثاق کرد

۱۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۴ کد : ۴۴۰۵۹ اخبار ستاد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، در آستانه سالروز ارتحال بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی، دکتر محمد حسین امید رئیس دانشگاه، معاونان، مدیران، مدرسان، کارکنان و دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی همگام با سایر دانشگاهیان صبح امروز در مرقد مطرح امام خمینی (ره) حضور یافتند و ضمن نثار گل با آرمان‌های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تجدید میثاق کردند.

در این مراسم که با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و سایر روسا، اعضای هیات علمی، مدیران و کارکنان دانشگاه های کشور برگزار شد، دانشگاهیان با قرائت میثاق‌نامه‌ای با آرمان‌های حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری تجدید میثاق کردند.

در این مراسم دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی سخنانی گفت: امروز به عنوان نمایندگان جامعه دانشگاهی کشور در حرم مطهر امام (ره) حضور یافتیم تا با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی تجدید بیعت کنیم و بگوییم پای قرار خود هستیم و برای اهداف امام (ره) که جز تحقق اهداف اسلام نبود، ایستاده‎‌ایم.

وی با بیان اینکه دانشگاهیان بخش اندیشه‌ورز جامعه هستند، خاطرنشان کرد: دانشگاهیان در قالب علما قرار می‌گیرند و در راستای رفع ظلم، کمک به مظلوم و مقابله با ظالم حرکت می‌کنند. بنابراین حفظ تفکر و اندیشه انقلابی در این مسیر، نقش مهمی دارد.

دکتر غلامی تأکید کرد: اندیشه‌ورزان و محققان نقشی مستمر، گسترده و عمیق در انقلاب اسلامی داشته‌اند. پس از انقلاب اسلامی، دانشگاه‌ها و مراکز علمی در مسیر صحیح و در شکل پویا گسترش یافتند و زمینه کسب علم و دانش در کنار حوزه‌ها برای مردم فراهم شد. کسب علم و دانش علاوه بر تأثیر در زندگی مادی مردم، باعث شد که آحاد جامعه به خوبی در برابر سختی‌ها و تحریم‌ها ایستادگی کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان گفت: تجدید میثاق با امام (ره) و مقام معظم رهبری در این راستاست که همه ما باید وظایف خود را با دقت و قوت و با نگاهی انقلابی و آینده‌نگارانه در توسعه علم و دانش و به‌روز نگه داشتن آن و حل مسائل جامعه، به انجام برسانیم.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: امام خمینی (ره) در پیامی که پس از پایان جنگ تحمیلی و پذیرش قطعنامه صادر شد، به این موضوع اشاره فرمودند که هدف انقلاب اسلامی اهتزاز پرچم «لا اله الا الله» در قله های کلیدی جهان و شنیدن فریاد «مرگ بر آمریکا» از ناقوس کلیساها است. اینها اهدافی بود که امام خمینی (ره) جامعه را براساس آن هدایت کردند.

وی با بیان اینکه امام (ره) همواره بر امانتداری نسبت به نظام و مردم تأکید داشتند، گفت: امام خمینی (ره) همچون سیره امیرالمومنین (ع) مسئولیت را امانت می‌دانستند نه طعمه‌ای برای بهره‌برداری و مردم را به عنوان ولی نعمتان مسئولان قلمداد می‌کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی تأکید کرد: بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ذره‌ای فروکاهی را جایز نمی‌دانستند و پیرو الگوهای عملی قرآن بودند که بر این مبنا، حرکت انبیا را الگوی حرکت مردم ایران قرار دادند و عبرت‌ها، سختی‌ها، پیروزی‌ها، امدادهای الهی و امتحان‌های انبیا را به مردم یادآوری می‌کردند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: در دوره‌ای که شاهد مرگ معنویت، سنت و فرهنگ بودیم، امام (ره) فرهنگ را با محورهای ارزشی جامعه، احیای دین‌مداری، ترویج دین، تأکید بر هویت دینی و اصالت های انسانی احیا کردند و باعث بازگشت مردم به دین شدند.

وی با تأکید بر اینکه امام خمینی (ره) دانشگاه را محور تحول جامعه می‌دانستند، خاطرنشان کرد: بنیانگذار انقلاب اسلامی در پایان جنگ تحمیلی جوانان را به حرکت در مسیر علم و دانش و توجه به دانشگاه ها دعوت کردند و در ادامه در پرتو توجه رهبر معظم انقلاب اسلامی، مسیر چهل ساله بعدی انقلاب طراحی شد و در سندهای بزرگ و ارزشمند، افق‌های بلندی برای جمهوری اسلامی ایران طراحی شد.

 در متن میثاق‌نامه دانشگاهیان نیز آمده است:

سلام بر تو ای روح خدا، ای عبد صالح، ای پیرو راستین حضرت رسول (ص) و آل رسول (ص)

سلام بر تو ای ابراهیم زمان، ای یگانه دوران، سلام بر تو ای امام

اکنون که در این ماه مبارک رمضان در محضرتان ایستاده‌ایم، چهل سال است که از پیروزی و غلبه استقلال و آزادی بر وابستگی و خفقان می‌گذرد. پیروزی و موفقیتی که در سایه عنایت حضرت حق و رهبری و هدایت شما و همراهی مردم سرافراز ایران اسلامی به دست آمده و تا امروز ادامه یافته است.

ای بزرگ معمار عزت و افتخار ملت ایران، هرچند که سی سال از سفر ملکوتی‌تان می‌گذرد، اما همانطور که خلف صالح‌تان و رهبر فرزانه‌مان فرموده‌اند، راه نورانی‌تان را مو به مو دنبال کرده‌ایم و از این پس هم دنبال خواهیم کرد و در راه سربلندی جمهوری اسلامی، این میراث گرانقدرتان بیش از پیش تلاش خواهیم کرد.

اما امروز ما دانشگاهیان همچون سال‌های گذشته در این مکان مقدس با قصد قربت آمده‌ایم تا سند استواری خود را بر میثاق ابدی خویش با شما عرضه نمائیم. باشد که این حضور در این محفل الهی پذیرفته شود.

امروز مجدداً پیمان می‌بندیم که خط امام را آنگونه که بوده و هست و بدون تحریف و تغییر ادامه دهیم و یادآوری می‌شویم که:

۱. باور داریم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) فرزند راستین و جانشین برحق و شایسته شماست که اطاعت از او همان اطاعت از خدا و رسول خداست و این اطاعت سرانجامی چون خیر و سعادت برای ما و ایران عزیزمان نخواهد داشت. از همین رو رهنمودهای آن فرزانه حکیم را در همه حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سرلوحه کار خویش قرار داده و با بازخوانی تجربه‌های ارزشمند چهل سال گام اول انقلاب اسلامی و تدوین و تدریس راه‌های چگونگی طی کردن راه اعتلای کشور در محیط علمی دانشگاه‌ها مسیر استقلال ملت عزیزمان را سرعت و قدرت خواهیم بخشید.

۲. باور داریم یگانه راه پیشرفت و عزت ایران اسلامی همچون که به محک تجربه آموخته‌ایم، راه اتکا به خداوند متعال و اتکا به توانمندی خود و ظرفیت‌های بی‌شمار ایران بزرگ است که در کلمه مقدس «مقاومت» تبلور می‌یابد و راه‌های دیگر همواره سرابی بیش نبوده و نیست و تجربه اخیر برجام به خوبی نشان می‌دهد که استکبار جهانی اعم از آمریکا و اروپا غیرقابل اعتماد و عهدشکن و زیاده‌خواه بوده و هستند که هیچ‌گاه نخواسته‌اند حقوق ملت بزرگ ایران اسلامی را به رسمیت بشناسند. برجام یک توافق بین‌المللی است که توسط دولت آمریکا نقض شده و توسط دولت‌های اروپایی در حد یک توافق روی کاغذ باقی مانده است. از این رو با قدرت در کنار دولت ایران اسلامی می‌ایستیم و با تمام توان تلاش می‌کنیم تا سلاح تحریم دشمن را با افزایش شتاب علمی کشور و رونق اقتصاد دانش بنیان، کم‌اثر و به حول و قوه الهی بی‌اثر کنیم.

۳. باور داریم همانطور که در بیانیه گام دوم توسط رهبر حکیم نظام اسلامی خلف صالح شما تصریح شده است، «دانش آشکارترین وسیله عزت و قدرت یک کشور است». از این رو همت می‌گماریم تا در راستای تحقق نخستین مطالبه ولی فقیه در گام دوم انقلاب اسلامی، در عرصه علمی با احساس مسئولیت بیشتری نسبت به گذشته، جهاد علمی را سرلوحه امور خود قرار دهیم و با رویکردی جهادی در زمینه علم و پژوهش، راه دانشمندان شهیدی همچون چمران، علی‌محمدی و شهریاری را با غرور و افتخار ادامه دهیم.

۴. باور داریم که در جهان امروز جنگ واقعی، جنگ اراده‌هاست و هر کس بتواند در دستگاه محاسباتی طرف مقابل اختلال ایجاد کند و اراده طرف مقابل را سست کند، پیروز میدان است. از این رو ما استادان دانشگاه و کارگزاران عرصه علم کشور که فرزندان معنوی پیر جماران و شاگردان درس «ما می‌توانیم» خمینی کبیر هستیم، پیمان می‌بندیم تا با تبیین دستاوردهای گران‌سنگ چهل ساله انقلاب اسلامی، در تحقق «ما می‌توانیم» روح امید و امیدواری و اعتمادبه‌نفس ملی را به عنوان شاه‌کلید جنگ اراده‌ها در دانشجویان و جوانان نسل سوم ایجاد و تعمیق ببخشیم.

۵. در آخر باور داریم که دانشگاه‌های ما ظرفیت آن را دارد که با تربیت انسان‌های الهی، آرزوهای خمینی کبیر و آرمان‌های خامنه‌ای عزیز را در پرورش جوانان انقلابی همچون حسن باقری‌ها و احمدی روشن‌ها و حججی‌ها برعهده گیرند. از این رو در جوار معمار عزت و استقلال ایران اسلامی در عصر حاضر با خدای خود پیمان می‌بندیم که تمام هم و همت خویش را صرف پرورش جوانان انقلابی به عنوان محور تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی کنیم.

باشد تا به خواست الهی ملت شایسته‎‌مان طعم شیرین تحقق دولت اسلامی و جامعه اسلامی را بچشد و به حول و قوه الهی به الگویی ستودنی برای همه ملت‌های عالم بدل شود.

                                                                                     والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

 


( ۲ )

نظر شما :