هفتمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت دانشگاه جامع علمی کاربردی در شیراز برگزار شد

۱۹ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۷:۱۳ کد : ۴۸۴۴۹ اخبار ستاد

به نقل از روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی فارس، با حضور دکتر محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر محمد هادی عسکری مدیر کل فرهنگی وزارت علوم،  تحقیقات فناوری، دکتر حبیب دانش‌منش رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی فارس، مسئولان استانی، جمعی از معاونین و مدیران ستادی و استانی، تعدادی از روسای واحدهای استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی، روسای مراکز آموزش علمی کاربردی استان فارس و جمعی از دانشجویان در سالن همایش های مجتمع طلاییه شیراز برگزار شد.

در این مراسم دکتر محمد حسین امید گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی یک دانشگاه کارآفرین بوده و از دانشگاه های نظری موفق تر عمل کرده است.

وی به هفتمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت دانشگاه جامع علمی کابردی اشاره کرد و افزود:  بیش از 800 اثر به دبیرخانه جشنواره ارائه شد که در پایان 33 اثر در 11 حوزه موفق به کسب رتبه شدند.

 دکتر محمدحسین امید با بیان اینکه برگزاری جشنواره های حرکت سکویی برای پرواز دانشجویان است، بیان کرد: ما در دانشگاه جامع علمی کاربردی به دنبال تربیت کارمند نیستیم، بلکه هدف اصلی ما تربیت کارفرما است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: این دانشگاه به دنبال این است دانش آموخته‌ای تربیت کند تا پس از پایان تحصیل خود در این دانشگاه، کار راه اندازی کرده و چند نفر دیگر را مشغول به کار کنند.

 دکتر محمد حسین امید تاکید کرد: در دانشگاه جامع علمی کابردی معتقدیم دانشجو باید به دولت کمک کند و با مدرسان کار کشته و خبره که در دانشگاه فعال هستند ایده های آنان را در تمام زمینه ها به سمت تجاری شدن سوق دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 750 تا 800 رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه جامع علمی کابردی فعال است گفت: در مراکز آموزش علمی کاربردی خوشه شغلی تعریف می شود تا در هر خوشه شغلی کشور متخصص تربیت شود و به سمت تخصصی شدن دانشگاه حرکت کنیم.

 دکتر محمدحسین امید عنوان کرد: بازنگری رشته ها در دست اقدام است و هر رشته ای را ببینیم که دانشجو از آن استقبال نمی کند را حذف کرده و رشته های دیگر را جایگزین می کنیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: بالای 75 درصد دانش آموختگان ما شاغل بوده و حدود 40 درصد آنان در  رشته هایی که تحصیل کرده‌اند شاغل هستند که باید این عدد را بالاتر برده و به 100 درصد افزایش دهیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر بیش از 150 مرکز نوآوری در دانشگاه جامع علمی کاربردی فعال است که درخواست ما از دانشجویان این است با توجه به تسهیلاتی که پیش بینی شده به سمت راه اندازی کسب و کار باشند.

 دکتر محمدحسین امید گفت: همچنین مراکز مشاوره کارآفرینی در اختیار دانشجویان است تا از این فرصت و ظرفیت استفاده کرده و ایده های خود را تجاری کنند.

در ادامه دبیر هفتمین جشنواره درون دانتشگاهی حرکت دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: افزایش کیفت آثار ارسالی از نقاط قوت هفتمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت دانشگاه جامع علمی کاربردی بود.

دکتر حبیب دانش منش در این مراسم با گرامی داشت دهه مبارک فجر و یاد و خاطره شهدا به ویژه سردار شهید سلیمانی اظهار داشت: دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی فارس امسال افتخار میزبانی از هفتمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت دانشگاه جامع علمی کاربردی را داشت که امیدواریم در مدت سه روز که در شیراز برگزار شد توانسته باشیم خدمات مناسب را به مهمانان داده باشیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی فارس بیان کرد: بیش از 850 طرح از کل کشور برای رقابت در این جشنواره دریافت شد که در پایان در گروه های 11 گانه سه نفر برگزیده شدند.

وی تلاش برای پویایی و مشارکت دانشجویان در توسعه کشور را یک ضرورت توصیف و عنوان کرد: نیاز امروز دانشگاه جامع علمی کاربردی حرکت به سمت نسل سوم است.

دکتر حبیب دانش‌منش گفت: در این جشنواره انجمن‌های علمی دانشجویی مناطق ۹ گانه دانشگاه جامع علمی کاربردی دستاوردها و آثار خود را با موضوعات اختراع، کتاب، نشریه، محتوای دیجیتالی، پژوهش، فعالیت خلاقانه و کار آفرینی به نمایش گذاشتند، گفت: این جشنواره  با هدف شناساندن ظرفیت علمی دانشگاه و با محورهای انجمن‌های علمی برگزیده، رویداد علمی، بخش ویژه، کار آفرینی، پژوهش، کتاب، اختراع، نشریات علمی، مسابقات علمی، فضای مجازی و فعالیت علمی خلاقانه برگزار شد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی فارس افزود: تلاش شد فرآیند داوری به بهترین شکل ممکن برگزار شود و نتایج نیز بدون هیچ دیدگاه خاص داوری و مورد ارزیابی نهایی قرار گرفت.

سپس مدیرکل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با قدردانی از فعالیت های فرهنگی صورت گرفته در دانشگاه  جامع علمی کاربردی گفت: در چند سال گذشته برنامه های فرهنگی در این دانشگاه با نگرش جدید در حال برگزاری است و رشد موثر یافته است.

دکتر محمد هادی عسکری در مراسم اختتامیه جشنواره درون دانشگاهی حرکت، بیان کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشگاهی است که در آن علم و کاربرد باهم به صورت توام اتفاق می افتد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: آنچه امروز برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است موضوع مشارکت دانشجویان در فعالیت و برنامه های فرهنگی است، اینکه دانشجویان می پذیرند در کنار فعالیت های علمی وارد فعالیت های فرهنگی شوند این برای ما پدیده فرهنگی و ارزشمند است.

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: با توجه به مشکلات موجود باید هرچه می توانیم زمینه فعالیت های امیدآفرین را در دانشگاه ها ارتقاء داده و هر نوع فعالیت و برنامه فرهنگی باید با نیاز مخاطب برگزار و استمرار داشته باشد.

وی تاکید کرد: باید هر فعالیتی که در دانشگاه برگزار می شود تولید امید و کنش را به دنبال داشته باشد تا سبب ارتقاء فعالیت های کمی و کیفی در دانشگاه باشد.

دکتر عسکری همچنین به موضوع حمایت از دانشجویان عضو انجمن های علمی و ایده های آنان اشاره کرد و گفت: در این زمینه آیئن نامه ای تدوین شده تا مراکز رشد دانشگاه ها  از طرح های برجسته انجمن های علمی و دانشجویی حمایت کنند.

وی بیان کرد: طراحی و راه اندازی سامانه جامع نشریات دانشجویی و تدوین آئین نامه حمایت از کانون های فرهنگی که دستور العمل آن نیز تنظیم شده از برنامه های شاخص فرهنگی است که در اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دنبال می شود.

در ادامه دکتر حبیب شریف رئیس بنیاد نخبگان استان فارس نیز در این مراسم با بیان اینکه بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کشور به دلیل نداشتن مهارت جذب بازار کار مرتبط با تخصص خود نمی‌شوند، گفت: کسب آموزش های مهارتی در دانشگاه‌های نسل سوم، از مهمترین نیازهای امروز جامعه است.

دکتر حبیب شریف با تاکید بر اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی از مراکز آموزش عالی محسوب می‌شود که در مسیر دانشگاه نسل سوم حرکت کرده است، گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی یک دانشگاه کارآفرین محسوب می‌شود که نسل قبل از دانشگاه نسل سوم است.

رئیس بنیاد نخبگان استان فارس اضافه کرد: امروز انقلاب صنعتی چهارم در جهان بر مبنای هوش مصنوعی شکل گرفته اما در ایران ما هنوز گیر ارائه مدرک دانشگاهی با روش سنتی هستیم.

سپس حجت رضایی مدیر کل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس نیز در این مراسم ضمن گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر افزود: دانشجویان از اقشار مهم جامعه هستند که نقش آنان سبب رونق در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی  می شود.

حجت رضایی به برگزاری انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: درخواست ما از دانشجویان این است تا با ایجاد یک فضای فرهنگی زمینه حضور اقشار مختلف مردم به ویژه دانشجویان را در انتخابات فراهم کنند.

وی با قدردانی از برگزارکنندگان هفتمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت دانشگاه جامع علمی کاربردی در شیراز گفت: این جشنواره ها آغاز خوبی برای آشنایی دانشجویان با فضای کسب و کار و تبدیل ایده های آنان به ثروت است.

در این پایان این مراسم از برگزیدگان  هفتمین جشنواره  درون دانشگاهی حرکت دانشگاه جامع علمی کاربردی و جانباز علی قائدیان از کارکنان مرکزآموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی فارس که در ناآرامی های اخیر دچار آسیب شده بود، با اهداء لوح تقدیر تجلیل شد.


( ۳ )

نظر شما :