دانشگاه جامع علمی کاربردی نیروهای متعهد در حوزه فرهنگی تربیت می کند

۲۰ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۲ کد : ۵۶۰۳۴ اخبار واحدهای استانی
تعداد بازدید:۵۷۰

به نقل از روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی چهارمحال و بختیاری، علی دهکردی بازیگر سینما و تلویزیون در نشست خبری خود در مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر دریژنو فرخشهر، گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی نیروهای متعهد در حوزه فرهنگی تربیت می کند.

علی دهکردی بیان کرد: دانشگاه ها باید به دانشجویان خود به عنوان سرمایه نگاه کنند. آنان موظف به تربیت نیروهای خدمتگزار و متعهد برای فعالیت در دستگاه‌ها و ارگان‌ها هستند و در حوزه فرهنگی نیز این وظیفه بر عهده دانشگاه‌های هنر است.

وی افزود: ایجاد فضایی علمی که به صورت اصولی و زیربنایی در جهت جریان فرهنگ و هنر فعالیت کند و هدایت افراد مستعد این حوزه را بر عهده بگیرد از جمله اقدامات با ارزشی است که در استان چهارمحال و بختیاری شکل گرفته است.

این بازیگر سینما و تلویزیون عنوان کرد: لازم بود مرکزی دانشگاهی بر اساس عناوین و قوانین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه فرهنگ و هنر در استان چهارمحال و بختیاری راه‌اندازی شود. نمی‌توان در این حوزه تنها به آموزش‌های شخصی بسنده کرد و اگر چه مراکز و ادارات دولتی همچون حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما در این زمینه به صورت فعال اقدامات و برنامه‌های مطلوبی را انجام می‌دهند اما نیاز به وجود مرکزی دانشگاهی که بتواند به شکلی زیربنایی در این زمینه برنامه‌ریزی کند و پیش برود نیز احساس می‌شود.

وی مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر را دو مقوله جدایی‌ناپذیر و مکمل یکدیگر بیان کرد و گفت: اگر نسبت به فعالیت مراکز فرهنگی کشور و ادارات و ارگان‌های مرتبط با این حوزه، نگرانی‌هایی وجود دارد و انتظار است که با توان و قدرت به پیش بروند باید نیروهای متعهد و متخصص مورد نیاز این مراکز و ادارات در فضاهای دانشگاهی تربیت شوند.

علی دهکردی یادآور شد: بخش مهمی از سرنوشت و آینده فرهنگ و هنر استان چهارمحال و بختیاری به وجود مراکز دانشگاهی فعال در این بخش وابسته است و می‌توان با همدلی تمامی مدیران استانی برای فعال و پویا نگه‌داشتن این مراکز اقدام کرد.

وی حضور استادان برجسته هنر موسیقی و گریم در دانشگاه‌ فرهنگ و هنر استان چهارمحال و بختیاری را از وزنه‌های علمی این مراکز دانست و یادآور شد: حضور بنده در واحدهای دانشگاهی این استان به دلیل احترام به افرادی است که سنگر علمی فرهنگ و هنر را حفظ کرده و آن را پاس می‌دارند. موانع موجود در مسیر بالندگی و پرورش نگین هنری این استان را می‌توان با همدلی و امید برطرف کرد و با توجه به آنکه مسائل فرهنگی و هنری مسائلی یکپارچه به شمار می‌روند هیچ اختلافی میان فعالیت دستگاه‌های مختلف در این بخش وجود ندارد.

علی دهکردی در بخش دیگری از سخنان خود درباره راه‌اندازی رشته تربیت مربی نمایش کودک در استان چهارمحال و بختیاری نیز گفت: باید به نقش کودک و نخستین گام‌های تربیتی او توجه کرد، امروز در تمام دنیا به این موضوع به‌عنوان یک رشته علمی پرداخته می‌شود تا بتوان به‌ درستی روشی را برای انتقال مفاهیم تربیتی به کودکان در پیش گرفت.

وی یادآور شد: باید بدانیم که چگونه با بازی کردن و استفاده از هنر نمایش به تربیت کودک بپردازیم. با ایجاد چنین رشته‌ای در استان چهارمحال و بختیاری، مربیان ویژه‌ای برای فعالیت در مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌ها پرورش خواهند یافت که می‌توانند به نحوه مطلوبی با کودک ارتباط برقرار کنند و امید می‌رود علاقه‌مندان از این رشته استقبال کنند.

در این نشست که جمعی ازخبرنگاران، مسئولین شهرداری، شورای شهر فرخ شهر و دانشجویان مرکز فرهنگ و هنر دریژنو حضور داشتند پیرامون اختصاص زمین برای ساخت و توسعه این مرکز علمی، لزوم برگزاری کارگاه‌های آموزشی عملی با حضور استادان برجسته فرهنگ و هنر و همکاری شهرداری در ساخت پلاتوهای نمایشی و همچنین برقراری ارتباط موثر با دیگر مراکز علمی فعال در حوزه هنر بحث و تبادل‌نظر شد.


( ۲ )