نخستین رویداد شتاب سلامت جامعه با گیاهان دارویی با معرفی ایده های برتر به همت مرکز آموزش علمی کاربردی فن آوران کشاورزی صدرا به کار خود خاتمه داد

۰۵ دی ۱۴۰۰ | ۱۳:۴۷ کد : ۵۸۵۹۵ اخبار واحدهای استانی
تعداد بازدید:۲۷۲
نخستین رویداد شتاب سلامت جامعه با گیاهان دارویی با معرفی ایده های برتر به همت مرکز آموزش علمی کاربردی فن آوران کشاورزی صدرا به کار خود خاتمه داد

به نقل از روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان فارس، مرحله نهایی و رقابت اصلی نخستین رویداد شتاب سلامت جامعه با گیاهان دارویی با محوریت استفاده از گیاهان دارویی در رایحه درمانی، استفاده از گیاهان دارویی در ماساژ درمانی، فرآوری گیاهان دارویی و طب سنتی با گیاهان دارویی به صورت حضوری و مجازی با حضور دکتر احمد رجبی رئیس اداره حمایت از فعالیت های پژوهشی و فناوری واحد استانی فارس، محمدرضا صابرنگهدار به عنوان حامی از مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی فارس، جمعی از مدرسان، دانشجویان مرکز و صاحبان ایده در مرکز آموزش علمی کاربردی فن آوران کشاورزی صدرا برگزار شد.

در ابتدای این رویداد رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی فن آوران کشاورزی صدرا ضمن خیرمقدم به حاضرین در خصوص اهمیت برگزاری این رویداد گفت: گیاهان دارویی از جمله ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل اقتصادی هستند که در بسیاری از مناطق بومی ایران می‌توان دید.

وی افزود: از بین ۳۵۰۰ گونه شناخته شده گیاه دارویی در کشور، گونه‌های متعددی در استان فارس تولید می‌شود که با توجه به درآمدزایی و ارزش آنها، ضرورت تقویت صنایع تبدیلی در این منطقه امری بدیهی و سودآور می باشد.

زهرا مرزبان اضافه کرد: خطه فارس رقم قابل توجهی را از مجموع حدود سه هزار گیاه دارویی شناخته شده در کشور را به‌ صورت خودرو یا دست کاشت به خود اختصاص داده است.

وی ضمن اشاره به اهمیت کشت گیاهان دارویی عنوان کرد: پرورش این‌گونه‌ها به دلیل نگهداری آسان و نیاز آبی کم و درآمد زایی از مهمترین علل اقبال کشاورزان به سمت پرورش این گونه ها است.

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی فن آوران کشاورزی صدرا با بیان اینکه گیاهان دارویی دارای چهار کاربرد درمانی، بهداشتی، غدایی و صنعتی هستند گفت: کاربردهای فراوان و سودهای کلان کشت گیاهان دارویی موجب شده است بسیاری از کشورها تلاش کنند با روی آوردن به این صنعت، اقتصاد خود را سامان بدهند.

وی خاطر نشان کرد: امروز اغلب داروهای مدرن، منشأ گیاهی دارد و گیاهان دارویی می توانند در درمان یک بیماری ساده مانند سرماخوردگی و حتی بیماری سرطان تأثیر گذار باشند.

گفتنی است از مجموع 24 ایده ارسال شده به دبیرخانه این رویداد، 5 ایده از سوی دانشجویان ماریا جمشیدی، لاله دباغ، حبیبه دهقان، مصطفی غلامی و امیر حسین با حیا انتخاب و به مدت پنج ساعت با هم رقابت کردند که احمدعلی رستمی، زهرا مرزبان و طاهره گودرزی داوری این رویداد را برعهده داشتند .

طرح های حائز رتبه اول تا سوم به انتخاب هیأت داوران به شرح زیر می باشد:

نفر اول : لاله دباغ با ایده استفاده از گیاهان دارویی در بیماری زنان

نفر دوم : امیر حسین باحیا با ایده رایحه درمانی با گیاهان دارویی

نفر سوم : مصطفی غلامی با ایده تولید روغن های مالشی

کلید واژه ها: گیاهان دارویی رویداد شتاب فن آوران کشاورزی صدرا دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان فارس