برگزاری همایش مهدویت و انقلاب اسلامی در دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خوزستان

۲۶ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۷:۱۰ کد : ۶۰۱۸۶ اخبار واحدهای استانی
تعداد بازدید:۲۴۷

همایش مهدویت و انقلاب اسلامی در دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خوزستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خوزستان، با حضور آیت اله دکتر حیدری نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر نصیری فرد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر بهرهی سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خوزستان، حجت الاسلام و المسلمین ناصری مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علمی کاربردی استان ، روسای مراکز ، مدرسان و دانشجویان، همایش مهدویت و انقلاب اسلامی به صورت مجازی برگزار شد.

 

آیت‌الله محسن حیدری نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در این همایش اظهار داشت: برای تبیین ارتباط مهدویت و انقلاب اسلامی، در ابتدا باید مقصود خود را از هر دو عنوان مشخص کنیم.
وی در ادامه با اشاره به موضوع موعود در ادیان مختلف  افزود: تبیین موعود در ادیان و مکاتب مختلف از نظر وضوح دارای مراتب مختلفی است. موعود در ادیانی مانند مسیحیت و یهودیت ابهامات زیادی دارد. نزد اهل سنت، مقداری این آموزه شفافیت دارد و در مذهب تشیع این شفافیت بیشتر است. مذهب شیعه، نزدیک‌ترین ارتباط را با موضوع مهدویت دارد.
آیت‌الله حیدری با اشاره به تفاوت‌ها و اشتراکات تشیع و اهل سنت در موضوع مهدویت مانند نسب حضرت و غیبت حضرت گفت: با وجود اختلافاتی که بین دو مذهب در این زمینه وجود دارد، اشترکاتی با آنها داریم و از این رهگذر باید مهدویت را یکی از محورهای وحدت امت اسلامی مطرح کنیم. تلاش نکنیم به وسیله مهدویت، امت اسلامی را گروه گروه کنیم و مرزبندی ایجاد کنیم.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: مقصود از انقلاب اسلامی، حرکت سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است که بر اساس اسلام باشد و مراد ما نهضتی است که به وسیله ملت ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) در دهه چهل آغاز شد و در دهه پنجاه پیروز شد و نظام سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به نام نظام جمهوری اسلامی بنیان گذاری شده و چهل و سه سال از آن می‌گذرد.
این استاد حوزه علمیه در ادامه با بیان اینکه ارتباط بین مهدویت و انقلاب اسلامی، یک تاثیر و تاثر متقابل است، توضیح داد: هم مهدویت در شکل گیری و استمرار انقلاب اسلامی قطعا تاثیر گذار بوده و خواهد بود و هم انقلاب اسلامی در طرح و تبیین مهدویت برای دنیا و به عبارتی زمینه سازی ظهور موثر بوده است.در ادامه دکتر بهرهی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خوزستان با تبریک اعیاد شعبانیه و قدردانی از حضور آیت الله دکتر حیدری نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و حجت الاسلام و المسلمین دکتر نصیری فرد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه جامع علمی کاربردی که به صورت مجازی در این جلسه داشتند، برنامه های آتی واحد استانی برای توسعه و گسترش دوره های مهارتی را در استان مطرح کردند.
وی با اشاره به ظرفیت بالای استان خوزستان گفت: توسعه دوره های مهارتی در راستای سند آمایش آموزش عالی مهارتی این استان که اخیراً تدوین و تصویب شده انجام می گیرد. در این سند تمام نیازهای مهارتی شهرستانها و مناطق استان شناسایی و بر اساس آن توسعه مراکز موجود و ایجاد مراکز جدید صورت می پذیرد.  نیازهای استان در دوره های مهارتی و تربیت نیروی متخصص در زمینه های نفت و پتروشیمی، بنادر و کشتیرانی، کشاورزی، آب، فرهنگ و هنر و گردشگری و سایر نیازهای استان خوزستان در این سند پیش بینی شده است.

دکتر بهرهی افزود: احیای مجدد مرکز آموزش علمی کاربردی منطقه آزاد اروند و جذب دانشجوی خارجی از اهداف این دانشگاه برای سال آینده می باشد .
در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم نصیری فر مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه جامع علمی کاربردی با تبریک روز جوان و ولادت حضرت علی اکبر(ع) اظهار داشت: هرچقدر به مهدویت بپردازیم کم است و باید مورد توجه قرار گیرد و ربط بین مهدویت و انقلاب اسلامی کاربردی کردن این کلیدواژه به لحاظ مفهومی و ساختاری است.
وی افزود: مهدویت یکی از موضوعات مهم و اساسی است و همه انبیا آمدند تا پیامبر اسلام بیاید و ظهور انبیا مقدمه بعثت پیامبر(ص) بود و تمام انبیا و امامان معصوم همه آمدند تا مقدمه ظهور حضرت ولی عصر باشند.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه جامع علمی کاربردی تصریح کرد: مهدویت از بابت غایت همه ادیان و عملکرد انبیا و امامان معصوم است و همه آمدند تا امام زمان علیه السلام بیاید.

وی افزود: پیامبر اسلام تنها پیامبر ما نیست و پیامبر همه بشریت و بهترین تعبیر برای ایشان پیامبر خاتم است و پیامبر آمده تا بشر را به کمال برساند اما اگر این که اسلام نتوانست به همه بشریت برسد بیانگر ناتوانی پیامبر نیست و زمینه آن وجود نداشت و مردم باید به آن رشد و کمال می رسیدند تا اسلام را درک کنند.