انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بوشهر و دفتر امور زنان و خانواده استانداری بوشهر

۰۶ تیر ۱۴۰۱ | ۱۷:۱۱ کد : ۶۱۸۴۰ اخبار واحدهای استانی
تعداد بازدید:۳۲۲
انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بوشهر و دفتر امور زنان و خانواده استانداری بوشهر

با حضور دکتر فضل الله لک سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بوشهر و دکتر رقیه زنگنه نژاد مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر ، تفاهم نامه همکاری مشترک  بین دو مجموعه منعقد شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بوشهر، در ابتدای این نشست ، فرازجا معاون علمی واحد استانی بوشهر در خصوص اهداف برگزاری این نشست، برنامه ها و اقدامات دانشگاه جامع علمی کاربردی مطالبی بیان کرد.
 معاون علمی واحد استانی بوشهر یادآور شد: در چند سال اخیر اجرای دوره های کوتاه مدت، تک پودمان ها، تک درس ها و همینطور واحد های آزاد 3 الی 30 ساعته از اهم برنامه های دانشگاه جامع علمی کاربردی بوده  که به تازگی موافقت سازمان امور استخدامی کشور به منظور اجرای این دوره ها در مراکز آموزش علمی کاربردی استان بوشهر اخذ شده است.
در ادامه دکتر فضل اله لک سرپرست واحد استانی بوشهر ابراز امیدواری کرد که برگزاری این جلسه و پیرو آن انعقاد تفاهم نامه همکاری بتواند در دستیابی به اهداف مورد نظر بسیار مفید باشد.
وی افزود: واحد استانی بوشهر با توجه به رسالت و مأموریت دانشگاه جامع علمی کاربردی در حوزه اشتغال آفرینی و کارآفرینی و متمایز از اهداف و مأموریت سایر دانشگاه ها و زیر نظام های آموزش عالی، در اقدام به انعقاد تفاهم نامه های مشترک همکاری دوجانبه با دستگاه ها و نهادهای متولی و مرتبط با حوزه اشتغال و کارآفرینی کرده است. 
همچنین سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بوشهر به انعقاد تفاهم همکاری با شهرداری بندر بوشهر در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت دانشجویان و دانش آموختگان مراکز آموزشی در مسیر اشتغال آفرینی و کارآفرینی و فروش محصولات تولیدی و استقرار بازارچه دانشجویی اشاره کرد.
وی در ادامه بیان کرد: ما مدعی هستیم که دروس کاربینی و کارورزی را به شکل کاملاً مهارتی و به صورت انحصاری در حال آموزش و اجرا داریم، در واقع دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی باید محیط کار آینده خود را با سپری کردن دروس کاربینی و کارورزی به صورت عینی و شبیه سازی شده تجربه کنند.
دکتر لک در پایان گفت: در دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بوشهر به دنبال این هدف هستیم که برای حمایت و توانمندسازی دانشجویان و قرار گرفتن آنان در محیط کار و عرضه کردن محصولات تولیدی خود و کمک به افزایش و تولید محصول با نگاه کارآفرینی و اشتغال آفرینی اقدامات مؤثری داشته باشیم.
در ادامه این جلسه مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر نسبت به ارتقاء و توانمند سازی جایگاه بانوان با همکاری دانشگاه جامع علمی کاربردی و مراکز آموزشی تحت نظارت در سطح استان بوشهر ابراز امیدواری کرد.
وی عنوان کرد: در سال های اخیر شاهد اتفاقات خوبی در حوزه کارآفرینی در سطح استان بوشهر بوده ایم ولی از لحاظ معیار سقف مشارکت اقتصادی بانوان در این استان نسبت به میانگین کشوری رتبه خوبی نداریم و پس از آسیب شناسی این مسئله و نقش دستگاه های متولی و مرتبط با حوزه کارآفرینی و اشتغال خانگی حوزه بانوان و مشارکت اقتصادی آنان در عرصه اشتغال و کارآفرینی به این نتیجه رسیدیم که اکوسیستم و فرآیندهایی که برای حوزه کارآفرینی تعریف می شود، فقط متأثر از آموزش نیست بلکه باید با گفتمان علمی و مهارتی جدیدی که آغاز شده این نوع آموزش ها را از حالت سنتی خارج ساخته و با سوق دادن به سمت آموزش های مهارتی و آموزش در مراکز علمی کاربردی نیاز روز جامعه را برطرف سازیم.
دکتر زنگنه نژاد در ادامه افزود: ایجاد مراکز آموزش علمی کاربردی در حوزه ها و مأموریت های مختلف بیانگر این واقعیت است که آموزش ها باید مبتنی بر دانش و مهارت بوده، از فضای صرف آموزشی خارج و نوآوری و خلاقیت را به دنبال داشته باشد. در این راستا توجه به فضای مناسب کسب و کار، نوآوری و خلاقیت، ایجاد شرایط برای عرضه و تقاضا، اینکه محصولات به نحو احسن در یک سیر بازاریابی در مرحله فروش قرار گیرند و مفاهیم جدیدی همچون کسب و کارها در فضای اینترنتی، خدمات برندینگ، بسته بندی و باز طراحی محصولات مورد تأکید می باشد.
وی در پایان اظهار داشت: این فرصت را مهیا دانسته و پیش بینی می کنیم که در این تفاهم نامه بین ۴۰ تا ۵۰ نفر از بانوان کارآفرینی اجتماعی استان بوشهر را که هر کدام از آنان جمعیتی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر از زنان سرپرست خانوار را تحت آموزش و حمایت شغلی دارند، بتوانند نسبت به اخذ یک مدرک مهارتی در حوزه مدیریت کسب و کار با گرایش کارآفرینی که دستاورد مراکز آموزش علمی کاربردی استان بوشهر می باشد، دست یابند.
شایان ذکر است از جمله مفاد این تفاهم نامه، می توان به اجرای کارگاه ها و دوره های آموزشی - مهارتی تک پودمان، تک درس و تجمیع تک پودمان ها و ارائه مدرک دانشگاهی معتبر مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با هدف توسعه ی گفتمان و دانش دیپلماسی مهارتی در حوزه کارآفرینی اجتماعی درجهت اشتغال¬زایی پایدار و ارزش آفرین، افزایش دسترسی و عدالت توزیعی و توسعه ای آموزش های مهارتیِ حرفه گرا و خدمات فنی و مشاوره ای شغلی عطف به ظرفیتها و مزیت های نسبی و رقابتی جغرافیا و بوم استان و ضریب اشتغال بالا منطبق بر اسناد بالادستی توسعه ای و راهبردی در استان بوشهر، تشویق و ترغیب دانش آموختگان فاقد مهارت به اشتغال و کارآفرینی و راه اندازی کسب و کارهای خرد و خانگی با رویکرد توسعه و ترویج، خوداشتغالی و کمک به بهبود معیشت و افزایش رفاه و کاهش آسیب های اجتماعی زنان سرپرست خانوار، بد سرپرست و دختران جوان دانش آموخته اشاره کرد.